Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Eugène-Louis-Marie Lion, O.P. †

Deceased

Apostolic Delegate to Iraq

Titular Archbishop of Tamiathis

Apostolic Administrator of Baghdad


Events

DateAgeEventTitle
1 Jun 1826BornReims, France
3 Mar 187447.8AppointedApostolic Administrator of Baghdad, Iraq
13 Mar 187447.8AppointedApostolic Delegate to Iraq
13 Mar 187447.8AppointedTitular Archbishop of Tamiathis
12 Apr 187447.9Ordained BishopTitular Archbishop of Tamiathis
8 Aug 188357.2DiedApostolic Delegate to Iraq

MicroData Summary for Eugène-Louis-Marie Lion:
Archbishop Eugène-Louis-Marie Lion O.P. (born , died ) Apostolic Delegate of Iraq

  • a bishop for 9.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 137, and Page 239

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013