Catholic-Hierarchy DC

Bishop Hugh Lindsay

Deceased

Bishop Emeritus of Hexham and Newcastle, England


Events

DateAgeEventTitle
20 Jun 1927BornNewcastle upon Tyne
19 Jul 195326.1Ordained PriestPriest of Hexham and Newcastle, England, Great Britain
13 Oct 196942.3AppointedAuxiliary Bishop of Hexham and Newcastle, England, Great Britain
13 Oct 196942.3AppointedTitular Bishop of Cuncacestre
11 Dec 196942.5Ordained BishopTitular Bishop of Cuncacestre
12 Dec 197447.5AppointedBishop of Hexham and Newcastle, England, Great Britain
11 Jan 199264.6ResignedBishop of Hexham and Newcastle, England, Great Britain
19 Jan 200981.6DiedBishop Emeritus of Hexham and Newcastle, England, Great Britain

MicroData Summary for Hugh Lindsay:
Bishop Hugh Lindsay (born , died ) Bishop Emeritus of Hexham and Newcastle

  • a priest for 55.5 years
  • a bishop for 39.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013