Catholic-Hierarchy DC

Bishop Owen Francis Swindlehurst

Deceased

Auxiliary Bishop of Hexham and Newcastle, England

Titular Bishop of Cuncacestre


Events

DateAgeEventTitle
10 May 1928BornNewburn
11 Jul 195426.2Ordained PriestPriest of Hexham and Newcastle, England, Great Britain
10 Jun 197749.1AppointedAuxiliary Bishop of Hexham and Newcastle, England, Great Britain
10 Jun 197749.1AppointedTitular Bishop of Cuncacestre
25 Jul 197749.2Ordained BishopTitular Bishop of Cuncacestre
28 Aug 199567.3DiedAuxiliary Bishop of Hexham and Newcastle, England, Great Britain

MicroData Summary for Owen Francis Swindlehurst:
Bishop Owen Francis Swindlehurst (born , died ) Auxiliary Bishop of Hexham and Newcastle

  • a priest for 41.1 years
  • a bishop for 18.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013