Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Henri Lemaître

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Netherlands

Titular Archbishop of Tongres


Events

DateAgeEventTitle
17 Oct 1921BornMortsel, Belgium
28 Jul 194624.8Ordained PriestPriest
30 May 196947.6AppointedTitular Archbishop of Tongres
30 May 196947.6AppointedApostolic Delegate to Viêt Nam
30 May 196947.6AppointedApostolic Delegate to Cambodia
20 Jul 196947.8Ordained BishopTitular Archbishop of Tongres
19 Dec 197554.2AppointedApostolic Pro-Nuncio to Uganda
16 Nov 198160.1ResignedApostolic Pro-Nuncio to Uganda
31 Oct 198564.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Denmark
31 Oct 198564.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Finland
31 Oct 198564.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Iceland
31 Oct 198564.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Norway
31 Oct 198564.0AppointedApostolic Pro-Nuncio to Sweden
28 Mar 199270.4AppointedApostolic Nuncio to Netherlands
8 Feb 199775.3RetiredApostolic Nuncio to Netherlands
20 Apr 200381.5DiedApostolic Nuncio Emeritus to Netherlands

MicroData Summary for Henri Lemaître:
Archbishop Henri Lemaître (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Netherlands

  • a priest for 56.7 years
  • a bishop for 33.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 145
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013