Catholic-Hierarchy DC

Bishop Eugeen Laridon

Deceased

Auxiliary Bishop of Brugge {Bruges}

Titular Bishop of Thiges


Events

DateAgeEventTitle
16 Nov 1929BornDiksmuide
8 Aug 195424.7Ordained PriestPriest of Brugge {Bruges}, Belgium
11 Jun 197646.6AppointedAuxiliary Bishop of Brugge {Bruges}, Belgium
11 Jun 197646.6AppointedTitular Bishop of Thiges
25 Jul 197646.7Ordained BishopTitular Bishop of Thiges
20 Oct 199969.9DiedAuxiliary Bishop of Brugge {Bruges}, Belgium

MicroData Summary for Eugeen Laridon:
Bishop Eugeen Laridon (born , died ) Auxiliary Bishop of Brugge {Bruges}

  • a priest for 45.2 years
  • a bishop for 23.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.6, 1 Jan 2014; data: 10 Jan 2014