Catholic-Hierarchy DC

Bishop Efraím Basílio Krevey (Krevei), O.S.B.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of São João Batista em Curitiba (Ukrainian)


Events

DateAgeEventTitle
12 Dec 1928BornIvai
12 Nov 195122.9Ordained PriestPriest of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
29 Nov 197143.0AppointedCoadjutor Bishop of São João Batista em Curitiba (Ukrainian), Brazil
29 Nov 197143.0AppointedTitular Bishop of Caffa
13 Feb 197243.2Ordained BishopTitular Bishop of Caffa
10 Mar 197849.2SucceededBishop of São João Batista em Curitiba (Ukrainian), Brazil
13 Dec 200678.0RetiredBishop of São João Batista em Curitiba (Ukrainian), Brazil
3 Apr 201283.3DiedBishop Emeritus of São João Batista em Curitiba (Ukrainian), Brazil

MicroData Summary for Efraím Basílio Krevey (Krevei):
Bishop Efraím Basílio Krevey (Krevei) O.S.B.M. (born , died ) Bishop Emeritus of São João Batista em Curitiba

  • a priest for 60.4 years
  • a bishop for 40.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 13 Dec 2006
  • d: CB, 3 Apr 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013