Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Valdomiro Koubetch, O.S.B.M.

Archbishop of São João Batista em Curitiba (Ukrainian)


Events

DateAgeEventTitle
27 Mar 1953 BornMandaguaçu
11 Feb 197319.8ProfessedMember of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
16 Aug 197825.3Solemn ProfessedMember of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
12 Apr 198128.0Ordained DeaconDeacon of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
6 Dec 198128.6Ordained PriestPriest of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
10 Dec 200350.7AppointedCoadjutor Bishop of São João Batista em Curitiba (Ukrainian), Brazil
21 Mar 200450.9Ordained BishopCoadjutor Bishop of São João Batista em Curitiba (Ukrainian), Brazil
13 Dec 200653.7SucceededBishop of São João Batista em Curitiba (Ukrainian), Brazil
12 May 201461.1AppointedArchbishop of São João Batista em Curitiba (Ukrainian), Brazil
15 Jul 201461.3InstalledArchbishop of São João Batista em Curitiba (Ukrainian), Brazil

MicroData Summary for Valdomiro Koubetch:
Archbishop Valdomiro Koubetch O.S.B.M. (born ) Archbishop of São João Batista em Curitiba

Please contact the Archbishop through the Archeparchy of São João Batista em Curitiba (Ukrainian).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • s: Bollettino, 13 Dec 2006
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 174, Number 14,548
  • ab: Bollettino, 12 May 2014
  • i: CB, 26 Jun 2014
  • prof/sole/od/c0: CB, 23 Jan 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 24 Jan 2015