Catholic-Hierarchy DC

Bishop Victor Petrus Keuppens, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Kolwezi


Events

DateAgeEventTitle
15 Dec 1902BornTurnhout, Belgium
8 Sep 192825.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
25 Jun 195047.5AppointedVicar Apostolic of Lulua, Congo (Dem. Rep.)
25 Jun 195047.5AppointedTitular Bishop of Acmonia
21 Sep 195047.8Ordained BishopTitular Bishop of Acmonia
10 Nov 195956.9AppointedBishop of Kamina, Congo (Dem. Rep.)
11 Mar 197168.2AppointedBishop of Kolwezi, Congo (Dem. Rep.)
25 Apr 197471.4ResignedBishop of Kolwezi, Congo (Dem. Rep.)
11 Oct 198178.8DiedBishop Emeritus of Kolwezi, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Victor Petrus Keuppens:
Bishop Victor Petrus Keuppens O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Kolwezi

  • a priest for 53.1 years
  • a bishop for 31.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 74

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013