Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Marie Kélétigui

Deceased

Bishop Emeritus of Katiola


Events

DateAgeEventTitle
12 May 1932BornGnénankaha
2 Jul 196028.1Ordained PriestPriest of Katiola, Côte d’Ivoire
7 Jul 197745.2AppointedBishop of Katiola, Côte d’Ivoire
30 Oct 197745.5Ordained BishopBishop of Katiola, Côte d’Ivoire
10 Oct 200270.4ResignedBishop of Katiola, Côte d’Ivoire
31 Aug 201078.3DiedBishop Emeritus of Katiola, Côte d’Ivoire

MicroData Summary for Jean-Marie Kélétigui:
Bishop Jean-Marie Kélétigui (born , died ) Bishop Emeritus of Katiola

  • a priest for 50.2 years
  • a bishop for 32.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013