Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ignace Bessi Dogbo

Bishop of Katiola


Events

DateAgeEventTitle
17 Aug 1961 BornNiangon-Adjamé
2 Aug 198726.0Ordained PriestPriest of Yopougon, Côte d’Ivoire
19 Mar 200442.6AppointedBishop of Katiola, Côte d’Ivoire
4 Jul 200442.9Ordained BishopBishop of Katiola, Côte d’Ivoire
10 Jul 200442.9InstalledBishop of Katiola, Côte d’Ivoire

MicroData Summary for Ignace Bessi Dogbo:
Bishop Ignace Bessi Dogbo (born ) Bishop of Katiola

Please contact the Bishop through the Diocese of Katiola.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 176, Number 14,650

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013