Catholic-Hierarchy DC

Bishop James Keating

Deceased

Bishop of Ferns


Events

DateAgeEventTitle
1783BornCoolnahorna
1809¹26.0Ordained PriestPriest of Ferns, Ireland
12 Jan 181936.0AppointedCoadjutor Bishop of Ferns, Ireland
12 Jan 181936.0AppointedTitular Bishop of AntinoŽ
9 Mar 181936.2SucceededBishop of Ferns, Ireland
21 Mar 181936.2Ordained BishopBishop of Ferns, Ireland
7 Sep 184966.7DiedBishop of Ferns, Ireland

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for James Keating:
Bishop James Keating (died ) Bishop of Ferns

  • a priest for 40.7 years
  • a bishop for 30.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Catholic Encyclopedia
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 79, and Page 193

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013