Catholic-Hierarchy DC

Bishop James Browne

Deceased

Bishop of Kilmore


Events

DateEventTitle
20 Mar 1827AppointedCoadjutor Bishop of Kilmore, Ireland
20 Mar 1827AppointedTitular Bishop of Magydus
10 Jun 1827Ordained BishopTitular Bishop of Magydus
30 Apr 1829SucceededBishop of Kilmore, Ireland
11 Apr 1865DiedBishop of Kilmore, Ireland

MicroData Summary for James Browne:
Bishop James Browne (died ) Bishop of Kilmore

  • a bishop for 37.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1838
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 228, and Page 249

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013