Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Niccola Candoni

Deceased

Archbishop of Naxos


Events

DateEventTitle
28 Feb 1837AppointedTitular Archbishop of Iconium
12 Mar 1837Ordained BishopTitular Archbishop of Iconium
11 Apr 1837AppointedCoadjutor Archbishop of Naxos, Greece
15 Nov 1838SucceededArchbishop of Naxos, Greece
27 May 1842DiedArchbishop of Naxos, Greece

MicroData Summary for Niccola Candoni:
Archbishop Niccola Candoni (died ) Archbishop of Naxos

  • a bishop for 5.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1838
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 222, and Page 277

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.9, 22 Aug 2015; Data: 11 Nov 2015