Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ferdinand Jan Nepomucenus Kalous

Deceased

Titular Bishop of Gratianopolis

Auxiliary Bishop of Praha {Prague}


Events

DateAgeEventTitle
29 Feb 1836BornCerný
12 Jul 186630.4Ordained DeaconDeacon
15 Jul 186630.4Ordained PriestPriest
1 Oct 189155.6AppointedAuxiliary Bishop of Praha {Prague}, Czech Republic
1 Oct 189155.6AppointedTitular Bishop of Gratianopolis
25 Oct 189155.7Ordained BishopTitular Bishop of Gratianopolis
19 Sep 190771.6DiedAuxiliary Bishop of Praha {Prague}, Czech Republic

MicroData Summary for Ferdinand Jan Nepomucenus Kalous:
Bishop Ferdinand Jan Nepomucenus Kalous (born , died ) Titular Bishop of Gratianopolis

  • a priest for 41.2 years
  • a bishop for 15.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • op/ob/c2+: CB
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 291

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013