Catholic-Hierarchy DC

Archbishop João Irineu Joffily (Joffly)

Deceased

Archbishop Emeritus of Belém do Pará, Para

Titular Archbishop of Anasartha


Events

DateAgeEventTitle
24 May 1878BornCampina Grande
17 Feb 190122.7Ordained PriestPriest
18 Aug 191436.2AppointedCoadjutor Bishop of Olinda, Brazil
18 Aug 191436.2AppointedTitular Bishop of Sufetula
13 Jun 191537.1Ordained BishopTitular Bishop of Sufetula
4 May 191637.9AppointedBishop of Amazonas, Brazil
15 Oct 191638.4InstalledBishop of Amazonas, Brazil
27 Mar 192445.8AppointedArchbishop of Belém do Pará, Para, Brazil
23 Jan 192546.7InstalledArchbishop of Belém do Pará, Para, Brazil
1 May 193152.9ResignedArchbishop of Belém do Pará, Para, Brazil
1 May 193152.9AppointedTitular Archbishop of Anasartha
25 Apr 195071.9DiedArchbishop Emeritus of Belém do Pará, Para, Brazil

MicroData Summary for João Irineu Joffily (Joffly):
Archbishop João Irineu Joffily (Joffly) (born , died ) Archbishop Emeritus of Belém do Pará

  • a priest for 49.2 years
  • a bishop for 34.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 51
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1915, Number 31

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013