Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jean Jadot

Deceased

Pro-President Emeritus of the Secretariat of Non-Christians

Titular Archbishop of Zuri


Events

DateAgeEventTitle
23 Nov 1909BornBruxelles, Belgium
11 Feb 193424.2Ordained PriestPriest
23 Feb 196858.3AppointedTitular Archbishop of Zuri
23 Feb 196858.3AppointedApostolic Delegate to Laos
23 Feb 196858.3AppointedApostolic Delegate to Singapore
23 Feb 196858.3AppointedApostolic Delegate to Malaysia
1 May 196858.4Ordained BishopTitular Archbishop of Zuri
28 Aug 196959.8AppointedApostolic Pro-Nuncio to Thailand
15 May 197161.5AppointedApostolic Delegate to Equatorial Guinea
15 May 197161.5AppointedApostolic Pro-Nuncio to Gabon
15 May 197161.5AppointedApostolic Pro-Nuncio to Cameroun
23 May 197363.5AppointedApostolic Delegate to United States of America
27 Jun 198070.6AppointedPro-President of the Secretariat of Non-Christians
8 Apr 198474.4RetiredPro-President of the Secretariat of Non-Christians
21 Jan 200999.2DiedPro-President Emeritus of the Secretariat of Non-Christians

MicroData Summary for Jean Jadot:
Archbishop Jean Jadot (born , died ) Pro-President Emeritus of Non-Christians

  • a priest for 74.9 years
  • a bishop for 40.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 145
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013