Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Isola

Deceased

Bishop Emeritus of Concordia (Sagittaria)

Titular Bishop of Hadrianopolis in Honoriade


Events

DateAgeEventTitle
11 Dec 1850BornMontenars
Jun 1874³23.5Ordained PriestPriest
22 Jun 189645.5AppointedBishop of Concordia (Sagittaria), Italy
5 Jul 189645.6Ordained BishopBishop of Concordia (Sagittaria), Italy
14 Feb 191968.2ResignedBishop of Concordia (Sagittaria), Italy
14 Feb 191968.2AppointedTitular Bishop of Hadrianopolis in Honoriade
21 Dec 192676.0DiedBishop Emeritus of Concordia (Sagittaria), Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Francesco Isola:
Bishop Francesco Isola (born , died ) Bishop Emeritus of Concordia (Sagittaria)

  • a priest for 52.6 years
  • a bishop for 30.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 222
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 38

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013