Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Arthur Hughes, M. Afr. †

Deceased

Apostolic Internuncio to Egypt, Arab Republic of

Titular Archbishop of Aprus


Events

DateAgeEventTitle
25 Aug 1902Born
28 Jun 192724.8Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
3 Mar 194542.5AppointedTitular Bishop of Hieropolis
3 Mar 194542.5AppointedOfficial to Egypt, Arab Republic of
20 May 194542.7Ordained BishopTitular Bishop of Hieropolis
23 Aug 194744.9AppointedTitular Archbishop of Aprus
23 Aug 194744.9AppointedApostolic Internuncio to Egypt, Arab Republic of
12 Jul 194946.8DiedApostolic Internuncio to Egypt, Arab Republic of

MicroData Summary for Arthur Hughes
Archbishop Arthur Hughes M. Afr. (born , died ) Apostolic Internuncio of Egypt, Arab Republic of

EventPlace
Birth PlaceLondon, Archdiocese of Westminster, England, Great Britain
Ordained BishopSt. Joseph, Ghizeh
Death PlaceLondon, Archdiocese of Westminster, England, Great Britain

  • a priest for 22.0 years
  • a bishop for 4.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1945, Number 25
  • nunc: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 110
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 35, Number 2,112

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast