Catholic-Hierarchy DC

Bishop Theodor Hubrich

Deceased

Apostolic Administrator of Schwerin

Titular Bishop of Auca


Events

DateAgeEventTitle
13 May 1919BornGlatz
27 Jun 194829.1Ordained PriestPriest of Magdeburg, Germany
5 Dec 197556.6AppointedAuxiliary Bishop of Magdeburg, Germany
5 Dec 197556.6AppointedTitular Bishop of Auca
7 Jan 197656.7Ordained BishopTitular Bishop of Auca
23 Nov 198768.5AppointedApostolic Administrator of Schwerin, Germany
9 Jan 198868.7InstalledApostolic Administrator of Schwerin, Germany
26 Mar 199272.9DiedApostolic Administrator of Schwerin, Germany

MicroData Summary for Theodor Hubrich:
Bishop Theodor Hubrich (born , died ) Apostolic Administrator of Schwerin

  • a priest for 43.7 years
  • a bishop for 16.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013