Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Sébastien Herscher

Deceased

Bishop Emeritus of Langres

Titular Archbishop of Laodicea in Phrygia


Events

DateAgeEventTitle
30 Oct 1855BornHettenschlag
7 Jun 187923.6Ordained PriestPriest
7 Dec 189944.1SelectedBishop of Langres, France
14 Dec 189944.1ConfirmedBishop of Langres, France
24 Feb 190044.3Ordained BishopBishop of Langres, France
24 Dec 191055.2ResignedBishop of Langres, France
19 Jan 191155.2AppointedTitular Archbishop of Laodicea in Phrygia
25 Aug 193175.8DiedBishop Emeritus of Langres, France

MicroData Summary for Sébastien Herscher:
Archbishop Sébastien Herscher (born , died ) Bishop Emeritus of Langres

  • a priest for 52.2 years
  • a bishop for 31.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 345

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013