Catholic-Hierarchy DC

Bishop Agustín Adolfo Herrera

Deceased

Bishop Emeritus of San Francisco


Events

DateAgeEventTitle
28 Aug 1912BornTucumán
27 Mar 193724.6Ordained PriestPriest
13 Mar 195744.5AppointedBishop of Nueve de Julio, Argentina
11 May 195744.7Ordained BishopBishop of Nueve de Julio, Argentina
2 Jul 195744.8InstalledBishop of Nueve de Julio, Argentina
24 Jul 196148.9AppointedCoadjutor Bishop of Jujuy, Argentina
24 Jul 196148.9AppointedTitular Bishop of Tanais
8 Sep 196553.0AppointedBishop of San Francisco, Argentina
9 Oct 196553.1InstalledBishop of San Francisco, Argentina
2 Dec 198876.3RetiredBishop of San Francisco, Argentina
18 Jul 200087.9DiedBishop Emeritus of San Francisco, Argentina

MicroData Summary for Agustín Adolfo Herrera:
Bishop Agustín Adolfo Herrera (born , died ) Bishop Emeritus of San Francisco

  • a priest for 63.3 years
  • a bishop for 43.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013