Catholic-Hierarchy DC

Bishop Salvatore Herrera y Pinto, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Puno

Titular Bishop of Satala in Armenia


Events

DateAgeEventTitle
3 Feb 1890BornAbancay
28 Oct 191424.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
21 Dec 193343.9AppointedBishop of Puno, Peru
20 May 193444.3Ordained BishopBishop of Puno, Peru
31 May 193444.3InstalledBishop of Puno, Peru
5 Apr 194858.2ResignedBishop of Puno, Peru
5 Apr 194858.2AppointedTitular Bishop of Satala in Armenia
26 Jan 197787.0DiedBishop Emeritus of Puno, Peru

MicroData Summary for Salvatore Herrera y Pinto:
Bishop Salvatore Herrera y Pinto O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Puno

  • a priest for 62.2 years
  • a bishop for 42.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1934, Number 40
  • b: LB, 8 Feb 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 4 Sep 2014