Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nicola Giannattasio

Deceased

Bishop Emeritus of Nard˛

Titular Archbishop of Pessinus


Events

DateAgeEventTitle
17 Jan 1871BornBisceglie
21 Dec 189322.9Ordained PriestPriest
30 Nov 190837.9AppointedBishop of Nard˛, Italy
31 Dec 190838.0Ordained BishopBishop of Nard˛, Italy
7 Dec 191645.9AppointedArchbishop of Otranto, Italy
24 Jun 192655.4ResignedBishop of Nard˛, Italy
24 Jun 192655.4AppointedTitular Archbishop of Pessinus
24 Aug 195988.6DiedBishop Emeritus of Nard˛, Italy

Note(s): ⁸ Did Not Take Effect

MicroData Summary for Nicola Giannattasio:
Archbishop Nicola Giannattasio (born , died ) Bishop Emeritus of Nard˛

  • a priest for 65.7 years
  • a bishop for 50.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1951
  • b: Annuario Pontificio, Year 1960
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1908, Number 73

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013