Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francesco de Filippis

Deceased

Archbishop Emeritus of Brindisi

Titular Archbishop of Gangra


Events

DateAgeEventTitle
12 Oct 1875BornGagliano del Capo
29 Sep 189924.0Ordained PriestPriest
11 Mar 193155.4AppointedBishop of Veroli, Italy
26 Jul 193155.8Ordained BishopBishop of Veroli, Italy
26 Nov 194267.1AppointedArchbishop of Brindisi, Italy
1 Sep 195377.9RetiredArchbishop of Brindisi, Italy
1 Sep 195377.9AppointedTitular Archbishop of Gangra
3 Jan 196488.2DiedArchbishop Emeritus of Brindisi, Italy

MicroData Summary for Francesco de Filippis:
Archbishop Francesco de Filippis (born , died ) Archbishop Emeritus of Brindisi

  • a priest for 64.3 years
  • a bishop for 32.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: JPG
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1931, Number 41

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013