Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Gamberoni

Deceased

Archbishop of Vercelli


Events

DateAgeEventTitle
24 Sep 1868BornComerio
19 Mar 189122.5Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
10 Apr 191142.5AppointedBishop of Chiavari, Italy
25 May 191142.7Ordained BishopBishop of Chiavari, Italy
22 Mar 191748.5AppointedArchbishop of Vercelli, Italy
17 Feb 192960.4DiedArchbishop of Vercelli, Italy

MicroData Summary for Giovanni Gamberoni:
Archbishop Giovanni Gamberoni (born , died ) Archbishop of Vercelli

  • a priest for 37.9 years
  • a bishop for 17.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: JPG
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 41

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013