Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre Louis Marie Galibert, T.O.R. †

Deceased

Bishop Emeritus of São Luíz de Cáceres, Mato Grosso

Titular Bishop of Plataea


Events

DateAgeEventTitle
31 Dec 1877BornLasfaillades, France
4 Oct 189416.8ProfessedMember of Third Order Regular of St. Francis of Penance
24 Jun 190224.5Ordained PriestPriest of Third Order Regular of St. Francis of Penance
15 Mar 191537.2AppointedBishop of São Luíz de Cáceres, Mato Grosso, Brazil
15 Aug 191537.6Ordained BishopBishop of São Luíz de Cáceres, Mato Grosso, Brazil
8 Sep 191537.7InstalledBishop of São Luíz de Cáceres, Mato Grosso, Brazil
27 Apr 195476.3RetiredBishop of São Luíz de Cáceres, Mato Grosso, Brazil
27 Apr 195476.3AppointedTitular Bishop of Plataea
24 Dec 196588.0DiedBishop Emeritus of São Luíz de Cáceres, Mato Grosso, Brazil

MicroData Summary for Pierre Louis Marie Galibert:
Bishop Pierre Louis Marie Galibert T.O.R. (born , died ) Bishop Emeritus of São Luíz de Cáceres

  • a priest for 63.5 years
  • a bishop for 50.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 48
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1915, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013