Catholic-Hierarchy DC

Gabriel Cardinal della Genga Sermattei

Deceased

Prefect of the Congregation of Bishops and Regulars

Cardinal-Priest of San Girolamo dei Croati

Prefect of the Congregation of Regular Discipline


Events

DateAgeEventTitle
4 Dec 1801BornAssisi
26 Sep 183028.8Ordained PriestPriest
29 Jul 183331.6AppointedTitular Archbishop of Berytus
15 Sep 183331.7Ordained BishopTitular Archbishop of Berytus
23 Jun 183432.5AppointedArchbishop of Ferrara, Italy
1 Feb 183634.1Elevated to Cardinal
21 Nov 183634.9AppointedCardinal-Priest of San Girolamo dei Croati
13 Jan 184341.1ResignedArchbishop of Ferrara, Italy
14 Apr 185250.3AppointedPrefect of the Congregation of Bishops and Regulars
12 Mar 185654.2AppointedPrefect of the Congregation of Regular Discipline
10 Feb 186159.1DiedPrefect of the Congregation of Bishops and Regulars

MicroData Summary for Gabriel della Genga Sermattei (VIAF: 305115011)
Gabriel Cardinal della Genga Sermattei (born , died ) Prefect of Bishops and Regulars

  • a priest for 30.3 years
  • a bishop for 27.4 years
  • a cardinal for 25.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 110, and Page 194
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1833, Number 38
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 1 Feb 1836

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 9 Aug 2016