Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Pierre-Ignace Galfione, O.F.M. Cap. †

Deceased

Vicar Apostolic of Seychelles

Titular Bishop of Aureliopolis in Lydia


Events

DateAgeEventTitle
19 May 1815BornVillafranca, Italy
1838¹22.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
186347.6AppointedPrefect of Seychelles
31 Aug 188065.2AppointedTitular Bishop of Aureliopolis in Lydia
31 Aug 188065.2AppointedVicar Apostolic of Seychelles
19 Sep 188065.3Ordained BishopTitular Bishop of Aureliopolis in Lydia
19 Dec 188166.5DiedVicar Apostolic of Seychelles

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Jean-Pierre-Ignace Galfione:
Bishop Jean-Pierre-Ignace Galfione O.F.M. Cap. (born , died ) Vicar Apostolic of Seychelles

  • a priest for 43.9 years
  • a bishop for 1.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015