Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Feruglio

Deceased

Bishop Emeritus of Vicenza

Titular Bishop of Amisus


Events

DateAgeEventTitle
10 Mar 1841BornFeletto-Umberto
30 May 186322.2Ordained DeaconDeacon
21 Sep 186322.5Ordained PriestPriest
16 Jan 189351.8AppointedBishop of Vicenza, Italy
22 Jan 189351.9Ordained BishopBishop of Vicenza, Italy
4 Jan 191169.8ResignedBishop of Vicenza, Italy
4 Jan 191169.8AppointedTitular Bishop of Amisus
8 Feb 191169.9DiedBishop Emeritus of Vicenza, Italy

MicroData Summary for Antonio Feruglio:
Bishop Antonio Feruglio (born , died ) Bishop Emeritus of Vicenza

  • a priest for 47.4 years
  • a bishop for 18.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • d: Annuario Pontificio, Year 1912
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 589
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 51

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013