Catholic-Hierarchy DC

Bishop François-Marie-Christian Favreau

Bishop Emeritus of Nanterre


Events

DateAgeEventTitle
15 Nov 1929 BornSaint-Savin-sur-Gartempe
30 Jun 195222.6Ordained PriestPriest
24 Nov 197243.0AppointedAuxiliary Bishop of Bayonne (-Lescar e Oloron), France
24 Nov 197243.0AppointedTitular Bishop of Turres Ammeniae
20 Jan 197343.1Ordained BishopTitular Bishop of Turres Ammeniae
7 Oct 197747.8AppointedCoadjutor Bishop of La Rochelle (-Saintes), France
197949.1ResignedTitular Bishop of Turres Ammeniae
17 Aug 197949.7SucceededBishop of La Rochelle (-Saintes), France
8 Sep 198353.8AppointedBishop of Nanterre, France
18 Jun 200272.5ResignedBishop of Nanterre, France

MicroData Summary for François-Marie-Christian Favreau:
Bishop François-Marie-Christian Favreau (born ) Bishop Emeritus of Nanterre

Please contact the Bishop through the Diocese of Nanterre.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.6, 2 May 2015; Data: 21 May 2015