Catholic-Hierarchy DC

Bishop Abraham Escudero Montoya

Deceased

Bishop of Palmira


Events

DateAgeEventTitle
24 Jan 1940BornUrrao
8 Jun 196828.4Ordained PriestPriest of Medellín, Colombia
22 May 198646.3AppointedAuxiliary Bishop of Medellín, Colombia
22 May 198646.3AppointedTitular Bishop of Risinium
21 Jun 198646.4Ordained BishopTitular Bishop of Risinium
30 Apr 199050.3AppointedBishop of Espinal, Colombia
2 Feb 200767.0AppointedBishop of Palmira, Colombia
6 Nov 200969.8DiedBishop of Palmira, Colombia

MicroData Summary for Abraham Escudero Montoya:
Bishop Abraham Escudero Montoya (born , died ) Bishop of Palmira

  • a priest for 41.4 years
  • a bishop for 23.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 2 Feb 2007
  • d: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 106, Number 9,243
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 194, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 21 Aug 2014