Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Battista della Pietra, S.J. †

Deceased

Titular Archbishop of Chalcedon

Apostolic Delegate to Albania


Events

DateAgeEventTitle
17 Oct 1871BornCornegliano, Italy
18 Sep 190432.9Ordained PriestPriest of Society of Jesus
3 Mar 192755.3AppointedTitular Archbishop of Chalcedon
3 Mar 192755.3AppointedApostolic Delegate to Albania
19 Mar 192755.4Ordained BishopTitular Archbishop of Chalcedon
26 Aug 194068.8DiedTitular Archbishop of Chalcedon

MicroData Summary for Giovanni Battista della Pietra
Archbishop Giovanni Battista della Pietra S.J. (born , died ) Titular Archbishop of Chalcedon

  • a priest for 35.9 years
  • a bishop for 13.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1927, Number 4

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 5 Nov 2016