Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ignatius John Doggett, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Aitape


Events

DateAgeEventTitle
25 Nov 1907BornRydal, Australia
2 Jul 193325.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
15 May 195244.4AppointedPrefect of Aitape, Papua New Guinea
11 Nov 195648.9AppointedVicar Apostolic of Aitape, Papua New Guinea
11 Nov 195648.9AppointedTitular Bishop of Mundinitza
26 Feb 195749.2Ordained BishopTitular Bishop of Mundinitza
15 Nov 196658.9AppointedBishop of Aitape, Papua New Guinea
6 Jun 196961.5ResignedBishop of Aitape, Papua New Guinea
6 Jun 196961.5AppointedTitular Bishop of Menefessi
7 Jul 197668.6ResignedTitular Bishop of Menefessi
17 Sep 200496.8DiedBishop Emeritus of Aitape, Papua New Guinea

MicroData Summary for Ignatius John Doggett:
Bishop Ignatius John Doggett O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Aitape

  • a priest for 71.2 years
  • a bishop for 47.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015