Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul Dahdah, O.C.D.

Vicar Apostolic Emeritus of Beirut {Bairut}

Titular Archbishop of Arae in Numidia


Events

DateAgeEventTitle
8 Jan 1941 BornZghorta
17 Apr 196625.2Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
30 May 198342.3AppointedArchbishop of Baghdad, Iraq
21 Aug 198342.6Ordained BishopArchbishop of Baghdad, Iraq
30 Jul 199958.5AppointedVicar Apostolic of Beirut {Bairut}, Lebanon
30 Jul 199958.5AppointedTitular Archbishop of Arae in Numidia
2 Aug 201675.5RetiredVicar Apostolic of Beirut {Bairut}, Lebanon

MicroData Summary for Paul Dahdah
Archbishop Paul Dahdah O.C.D. (born ) Vicar Apostolic Emeritus of Beirut {Bairut}

Please contact the Archbishop through the Vicariate Apostolic of Beirut {Bairut}.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 2 Aug 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 8 Sep 2016