Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul Bassim, O.C.D. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Beirut {Bairut}

Titular Bishop of Laodicea ad Libanum


Events

DateAgeEventTitle
14 Nov 1922BornZghorta
29 Jun 194623.6Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
8 Sep 197451.8AppointedVicar Apostolic of Beirut {Bairut}, Lebanon
8 Sep 197451.8AppointedTitular Bishop of Laodicea ad Libanum
24 Nov 197452.0Ordained BishopTitular Bishop of Laodicea ad Libanum
30 Jul 199976.7RetiredVicar Apostolic of Beirut {Bairut}, Lebanon
21 Aug 201289.8DiedVicar Apostolic Emeritus of Beirut {Bairut}, Lebanon

MicroData Summary for Paul Bassim:
Bishop Paul Bassim O.C.D. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Beirut {Bairut}

  • a priest for 66.1 years
  • a bishop for 37.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 22 Aug 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013