Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Augusto Curi

Deceased

Archbishop of Bari (-Canosa)


Events

DateAgeEventTitle
15 Aug 1870BornServigliano
24 Mar 189423.6Ordained PriestPriest of Fermo, Italy
23 Dec 191848.4AppointedBishop of Cagli e Pergola, Italy
25 Mar 191948.6Ordained BishopBishop of Cagli e Pergola, Italy
26 Aug 191949.0AppointedApostolic Administrator of Macerata e Tolentino, Italy
15 Dec 191949.3ResignedApostolic Administrator of Macerata e Tolentino, Italy
5 May 192554.7AppointedArchbishop of Bari (-Canosa), Italy
18 Oct 192555.2InstalledArchbishop of Bari (-Canosa), Italy
28 Mar 193362.6DiedArchbishop of Bari (-Canosa), Italy

MicroData Summary for Augusto Curi:
Archbishop Augusto Curi (born , died ) Archbishop of Bari (-Canosa)

  • a priest for 39.0 years
  • a bishop for 14.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Annuario Pontificio, Year 1934
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 13
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 104

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013