Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis Chiron

Deceased

Bishop of Langres

Titular Bishop of Bamaccora


Events

DateAgeEventTitle
21 Mar 1885BornAngles
11 Jul 190924.3Ordained PriestPriest of Luçon, France
6 Oct 193954.5AppointedBishop of Langres, France
7 Dec 193954.7Ordained BishopBishop of Langres, France
15 Jan 196478.8RetiredBishop of Langres, France
15 Jan 196478.8AppointedTitular Bishop of Bamaccora
10 Sep 196479.5DiedBishop Emeritus of Langres, France

MicroData Summary for Louis Chiron:
Bishop Louis Chiron (born , died ) Bishop of Langres

  • a priest for 55.2 years
  • a bishop for 24.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 75

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013