Catholic-Hierarchy DC

Bishop Hugolino Felix Cerasuolo Stacey, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Loja, Ecuador


Events

DateAgeEventTitle
4 Apr 1932Born
29 Jun 195422.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
3 Oct 196735.4AppointedPrefect of Galápagos, Ecuador
30 May 197543.1AppointedAuxiliary Bishop of Guayaquil, Ecuador
30 May 197543.1AppointedTitular Bishop of Valeria
6 Jul 197543.2Ordained BishopTitular Bishop of Valeria
2 May 198553.0AppointedBishop of Loja, Ecuador
15 Jun 200775.1RetiredBishop of Loja, Ecuador
24 May 201987.1DiedBishop Emeritus of Loja, Ecuador

MicroData Summary for Hugolino Felix Cerasuolo Stacey
Bishop Hugolino Felix Cerasuolo Stacey O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Loja

EventPlace
Birth PlaceGuayaquil, Archdiocese of Guayaquil
Death PlaceGuayaquil, Archdiocese of Guayaquil

  • a priest for 64.9 years
  • a bishop for 43.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 15 Jun 2007
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 159, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 24 May 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.4, 3 Mar 2019; Data: 19 Sep 2019

Quantcast