Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Tarcisio Carboni

Deceased

Bishop of Macerata-Tolentino-Recanati-Cingoli-Treia


Events

DateAgeEventTitle
9 Sep 1923BornOrtezzano
29 Jun 194723.8Ordained PriestPriest
11 Feb 197652.4AppointedBishop of Macerata e Tolentino, Italy
11 Feb 197652.4AppointedBishop of Recanati, Italy
11 Feb 197652.4AppointedBishop of Treia, Italy
20 Mar 197652.5Ordained BishopBishop of Macerata e Tolentino, Italy
25 Jan 198561.4AppointedBishop of Macerata-Tolentino-Recanati-Cingoli-Treia, Italy
20 Nov 199572.2DiedBishop of Macerata-Tolentino-Recanati-Cingoli-Treia, Italy

MicroData Summary for Francesco Tarcisio Carboni:
Bishop Francesco Tarcisio Carboni (born , died ) Bishop of Macerata-Tolentino-Recanati-Cingoli-Treia

  • a priest for 48.4 years
  • a bishop for 19.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013