Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Ignacio Camargo

Deceased

Bishop of Trujillo


Events

DateAgeEventTitle
31 Jul 1895BornIndependencia
1 Nov 191722.3Ordained PriestPriest
26 Nov 194752.3AppointedAuxiliary Bishop of Calabozo, Venezuela
26 Nov 194752.3AppointedTitular Bishop of Ombi
27 Jun 194852.9Ordained BishopTitular Bishop of Ombi
21 Oct 194954.2AppointedCoadjutor Bishop of Calabozo, Venezuela
8 Jan 195256.4SucceededBishop of Calabozo, Venezuela
21 Oct 195459.2AppointedApostolic Administrator of San Fernando de Apure, Venezuela
2 Sep 195762.1AppointedBishop of Trujillo, Venezuela
1960¹64.4ResignedApostolic Administrator of San Fernando de Apure, Venezuela
13 Dec 196166.4DiedBishop of Trujillo, Venezuela

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Antonio Ignacio Camargo:
Bishop Antonio Ignacio Camargo (born , died ) Bishop of Trujillo

  • a priest for 44.1 years
  • a bishop for 13.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 70

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013