Catholic-Hierarchy DC

Bishop NoŽl Laurent Boucheix, S.M.A. †

Deceased

Bishop Emeritus of Porto Novo


Events

DateAgeEventTitle
25 Dec 1900BornRomagnat, France
29 Jun 192423.5Ordained PriestPriest of Society of African Missions
11 Mar 195352.2AppointedVicar Apostolic of Eliopoli di Egitto, Egypt
11 Mar 195352.2AppointedTitular Bishop of Bagai
10 Jun 195352.5Ordained BishopTitular Bishop of Bagai
6 Jul 195857.5AppointedBishop of Porto Novo, Benin
1 Jan 196968.0ResignedBishop of Porto Novo, Benin
1 Jan 196968.0AppointedTitular Bishop of Bahanna
6 Aug 197675.6ResignedTitular Bishop of Bahanna
8 May 198584.4DiedBishop Emeritus of Porto Novo, Benin

MicroData Summary for NoŽl Laurent Boucheix:
Bishop NoŽl Laurent Boucheix S.M.A. (born , died ) Bishop Emeritus of Porto Novo

  • a priest for 60.9 years
  • a bishop for 31.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013