Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Bettazzi

Bishop Emeritus of Ivrea


Events

DateAgeEventTitle
26 Nov 1923 BornTreviso
4 Aug 194622.7Ordained PriestPriest
10 Aug 196339.7AppointedAuxiliary Bishop of Bologna, Italy
10 Aug 196339.7AppointedTitular Bishop of Thagaste
4 Oct 196339.9Ordained BishopTitular Bishop of Thagaste
26 Nov 196643.0AppointedBishop of Ivrea, Italy
20 Feb 199975.2RetiredBishop of Ivrea, Italy

MicroData Summary for Luigi Bettazzi:
Bishop Luigi Bettazzi (born ) Bishop Emeritus of Ivrea

Please contact the Bishop through the Diocese of Ivrea.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1963

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 15 Oct 2013