Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Alfredo Battisti

Deceased

Archbishop Emeritus of Udine


Events

DateAgeEventTitle
17 Jan 1925BornMasi
20 Sep 194722.7Ordained PriestPriest
13 Dec 197247.9AppointedArchbishop of Udine, Italy
25 Feb 197348.1Ordained BishopArchbishop of Udine, Italy
28 Oct 200075.8RetiredArchbishop of Udine, Italy
1 Jan 201287.0DiedArchbishop Emeritus of Udine, Italy

MicroData Summary for Alfredo Battisti:
Archbishop Alfredo Battisti (born , died ) Archbishop Emeritus of Udine

  • a priest for 64.3 years
  • a bishop for 38.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 1 Jan 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013