Catholic-Hierarchy DC

Bishop Augusto Aristizábal Ospina

Deceased

Bishop Emeritus of Jericó


Events

DateAgeEventTitle
26 May 1928BornManizales
31 Oct 195426.4Ordained PriestPriest
2 Jun 196941.0AppointedAuxiliary Bishop of Cali, Colombia
2 Jun 196941.0AppointedTitular Bishop of Ceramussa
20 Jul 196941.2Ordained BishopTitular Bishop of Ceramussa
29 Oct 197749.4AppointedBishop of Jericó, Colombia
7 Oct 200375.4RetiredBishop of Jericó, Colombia
6 Nov 200476.4DiedBishop Emeritus of Jericó, Colombia

MicroData Summary for Augusto Aristizábal Ospina:
Bishop Augusto Aristizábal Ospina (born , died ) Bishop Emeritus of Jericó

  • a priest for 50.0 years
  • a bishop for 35.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013