Catholic-Hierarchy DC

Leonardo Cardinal Antonelli

Deceased

Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

Secretary of the Congregation for Universal Inquisition

Prefect of the Congregation of the Index

Archpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
6 Nov 1730BornSenigallia, Italy
24 Apr 177544.4Elevated to Cardinal
24 May 177544.5AppointedCardinal-Priest of Santa Sabina
2 May 178049.4AppointedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith
21 Feb 179463.2AppointedCardinal-Bishop of Palestrina
19 Mar 179463.3Ordained BishopCardinal-Bishop of Palestrina
27 Feb 179564.3AppointedPrefect of the Apostolic Signatura
2 Apr 180069.4AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
8 Nov 180070.0AppointedSecretary of the Congregation for Universal Inquisition
Dec 1801³71.0AppointedPrefect of the Congregation of the Index
Dec 1801³71.0AppointedArchpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}
3 Aug 180776.7AppointedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)
23 Jan 181180.2DiedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Leonardo Antonelli:
Leonardo Cardinal Antonelli (born , died ) Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

  • a bishop for 16.8 years
  • a cardinal for 35.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: The Cardinals of the Holy Roman Church, 24 Apr 1775

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.9, 22 Aug 2015; Data: 11 Nov 2015