Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francisco Aldegunde Dorrego, O.F.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Tanger, Morocco


Events

DateAgeEventTitle
12 Mar 1896Born
23 Jul 192226.3Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
6 Feb 194750.9AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Marocco o Marruecos, Morocco
6 Feb 194750.9AppointedTitular Bishop of Fussala
2 Mar 194750.9Ordained BishopTitular Bishop of Fussala
27 Dec 194852.7SucceededVicar Apostolic of Marocco o Marruecos, Morocco
14 Nov 195660.6AppointedArchbishop of Tanger, Morocco
17 Dec 197377.7RetiredArchbishop of Tanger, Morocco
16 Oct 198387.5DiedArchbishop Emeritus of Tanger, Morocco

MicroData Summary for Francisco Aldegunde Dorrego
Archbishop Francisco Aldegunde Dorrego O.F.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Tanger

EventPlace
Birth PlaceChamoso

  • a priest for 61.2 years
  • a bishop for 36.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 7

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 2 Jan 2018