Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Constantino Ajutti (Aiutti)

Deceased

Apostolic Delegate to Indochina

Titular Archbishop of Phasis


Events

DateAgeEventTitle
1 May 1876BornSezze Romano, Italy
14 Apr 190023.9Ordained PriestPriest
28 May 192549.0AppointedApostolic Delegate to Indochina
28 May 192549.0AppointedTitular Archbishop of Phasis
29 Jun 192549.1Ordained BishopTitular Archbishop of Phasis
29 Jul 192852.2DiedTitular Archbishop of Phasis

MicroData Summary for Constantino Ajutti (Aiutti):
Archbishop Constantino Ajutti (Aiutti) (born , died ) Apostolic Delegate of Indochina

  • a priest for 28.2 years
  • a bishop for 3.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1925, Number 35

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015