Catholic-Hierarchy DC

Venezuela

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
14 Jul 1940 Bishop Antonio José Ramírez SalaverríaBishop Emeritus of Maturín
8 Jul 1950 Archbishop Helímenas de Jesús Rojo Paredes, C.I.M.Archbishop Emeritus of Calabozo
15 Aug 1953 Bishop Pedro Nicolás Bermúdez Villamizar, C.I.M.Auxiliary Bishop Emeritus of Caracas, Santiago de Venezuela
31 Oct 1954 Bishop Roberto Antonio Dávila UzcáteguiAuxiliary Bishop Emeritus of Caracas, Santiago de Venezuela
11 Nov 1956 Archbishop Tulio Manuel Chirivella VarelaArchbishop Emeritus of Barquisimeto
8 Dec 1957 Bishop Iwannis Louis AwadApostolic Exarch Emeritus of Venezuela (Syrian)
26 Oct 1958 Archbishop Ramón Ovidio Pérez MoralesBishop Emeritus of Los Teques
14 Mar 1959 Bishop Ramiro Díaz Sánchez, O.M.I.Vicar Apostolic Emeritus of Machiques
6 Jan 1960 Archbishop Medardo Luis Luzardo RomeroArchbishop Emeritus of Ciudad Bolívar
2 Oct 1960 Bishop Vicente Ramón Hernández PeñaBishop Emeritus of Trujillo
29 Jun 1962 Bishop Luis Alfonso Márquez Molina, C.I.M.Auxiliary Bishop Emeritus of Mérida
12 Aug 1962 Bishop José de Jesús Nuñez ViloriaBishop Emeritus of Ciudad Guayana
Most Junior
30 Jul 1993 Bishop Jaime José Villarroel RodríguezBishop of Carúpano
7 Dec 1991 Bishop Ángel Francisco Caraballo FermínAuxiliary Bishop of Maracaibo
28 Oct 1990 Bishop Ramón José Viloria Pinzón, S.O.D.Bishop Emeritus of Puerto Cabello
15 Jul 1989 Bishop Raúl Biord Castillo, S.D.B.Bishop of La Guaira
25 Jul 1986 Bishop Enrique Pérez LavadoBishop of Maturín
11 Jan 1986 Bishop Jesús González de Zárate SalasAuxiliary Bishop of Caracas, Santiago de Venezuela
14 Sep 1985 Bishop Jesús Tomás Zárraga ColmenaresBishop of San Carlos de Venezuela
23 Aug 1985 Archbishop Edgar Peña ParraApostolic Nuncio to Pakistan
5 Aug 1984 Bishop Tulio Luis Ramírez PadillaAuxiliary Bishop of Caracas, Santiago de Venezuela
31 May 1984 Bishop Fernando José Castro AguayoAuxiliary Bishop of Caracas, Santiago de Venezuela
5 May 1984 Bishop José Luis Azuaje AyalaBishop of Barinas
27 Jun 1981 Bishop Jorge Anibal Quintero ChacónBishop of Margarita

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.9, 27 Jan 2014; data: 22 Feb 2014