Catholic-Hierarchy DC

Roman Curia

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
25 Sep 1922 Roger Marie Élie Cardinal EtchegarayVice-Dean Emeritus of the College of Cardinals
25 Oct 1923 Achille Cardinal SilvestriniPrefect Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches
20 Nov 1923 Archbishop Giovanni MorettiApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
11 Mar 1924 Jozef Cardinal TomkoPresident Emeritus of the Pontifical Committee for International Eucharistic Congresses
5 Jul 1924 Edward Idris Cardinal CassidyPresident Emeritus of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity
23 Sep 1925 Archbishop Angelo AcerbiApostolic Nuncio Emeritus to Netherlands
23 Feb 1926 Luigi Cardinal de MagistrisPro-Major Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary
14 Aug 1926 Agostino Cardinal CacciavillanPresident Emeritus of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See
23 Dec 1926 Jorge Arturo Augustin Cardinal Medina EstévezPrefect Emeritus of the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments
31 Mar 1927 Eduardo Cardinal Martínez SomaloChamberlain Emeritus of the Apostolic Chamber
16 Apr 1927 Pope Joseph RatzingerPope Emeritus of Roma {Rome}, Italy
10 Aug 1927 Archbishop Alberto TricaricoOfficial Emeritus of the Secretariat of State
Youngest
5 Jan 1972 Father Andrea RipaOfficial of the Congregation for the Clergy
17 Jan 1971 Father Alexandre Awi Mello, P. SchönstattSecretary of the Dicastery for the Laity, Family and Life
21 Dec 1966 Archbishop Ettore BalestreroApostolic Nuncio to Colombia
4 Aug 1966 Archbishop Kurian Mathew VayalunkalApostolic Nuncio to Papua New Guinea
31 Jul 1966 Father Angelo AccattinoApostolic Nuncio to Bolivia
20 Jul 1966 Father Matteo VisioliOfficial of the Congregation for the Doctrine of the Faith
21 Apr 1966 Bishop James Francis ChecchioBishop of Metuchen, New Jersey, USA
24 Aug 1965 Archbishop Giacomo MorandiSecretary of the Congregation for the Doctrine of the Faith
10 Apr 1965 Archbishop Cyril Vasil’, S.J.Secretary of the Congregation for the Oriental Churches
29 Jan 1965 Archbishop Francisco Escalante MolinaApostolic Nuncio to Congo, Republic of
14 Jan 1965 Archbishop Andrzej JózwowiczApostolic Nuncio to Rwanda
6 Oct 1964 Father Giovanni Pietro Dal TosoOfficial of the Congregation for the Evangelization of Peoples

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.2.0, 12 Sep 2017; Data: 13 Dec 2017