Catholic-Hierarchy DC

Ukraine

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
Most Senior
2 Apr 1977 Lubomyr Cardinal Husar, M.S.U.Major Archbishop Emeritus of Kyiv-Halyč {Kiev} (Ukrainian)
1 Mar 1981 Archbishop Stephen SulykArchbishop Emeritus of Philadelphia (Ukrainian), Pennsylvania, USA
23 Jun 1984 Marian Cardinal JaworskiArchbishop Emeritus of Lviv
15 Aug 1989 Bishop Irynej Bilyk, O.S.B.M.Bishop Emeritus of Buchach {Bučač} (Ukrainian)
14 Oct 1990 Bishop Miguel Mykycej, F.D.P.Bishop Emeritus of Santa María del Patrocinio en Buenos Aires (Ukrainian), Argentina
2 Mar 1991 Bishop Markijan Trofym’yakBishop Emeritus of Lutsk
4 Mar 1991 Bishop Jan PurwinskiBishop Emeritus of Kyiv-Zhytomyr
28 May 1991 Archbishop Jan Paweł Lenga, M.I.C.Bishop Emeritus of Karaganda, Kazakhstan
26 Apr 1992 Archbishop Antonio FrancoApostolic Nuncio Emeritus to Israel
19 Sep 1993 Bishop Mychajlo Koltun, C.SS.R.Bishop of Sokal-Zhovkva (Ukrainian)
12 Jul 1994 Bishop Wasyl Ihor Medwit, O.S.B.M.Auxiliary Bishop Emeritus of Donets’k-Kharkiv (Ukrainian)
6 Jan 1995 Bishop Stanislav Szyrokoradiuk, O.F.M.Bishop of Kharkiv-Zaporizhia
Most Junior
7 Apr 2014 Bishop Mykhaylo Bubniy, C.SS.R.Archiepiscopal Exarch of Odessa (Ukrainian)
9 Feb 2013 Bishop Radosław Zmitrowicz, O.M.I.Auxiliary Bishop of Kamyanets-Podilskyi
12 Jan 2013 Bishop Nil Yuriy Lushchak, O.F.M.Auxiliary Bishop of Mukachevo (Munkács) (Ruthenian)
5 Jan 2013 Bishop Jacek Pyl, O.M.I.Auxiliary Bishop of Odessa-Simferopol
26 Aug 2012 Bishop Borys Andrij GudziakBishop of Saint Vladimir-Le-Grand de Paris (Ukrainian)
18 Sep 2011 Bishop Dmytro (Bohdan) Hryhorak, O.S.B.M.Bishop of Buchach {Bučač} (Ukrainian)
8 Dec 2010 Bishop Jan SobiłoAuxiliary Bishop of Kharkiv-Zaporizhia
5 Sep 2010 Bishop Venedykt (Valery) Aleksiychuk, M.S.U.Auxiliary Bishop of Lviv (Ukrainian)
18 Jun 2009 Bishop Yosyf Milan, M.S.U.Auxiliary Bishop of Kyiv-Halyč {Kiev} (Ukrainian)
7 Apr 2009 Archbishop Sviatoslav ShevchukMajor Archbishop of Kyiv-Halyč {Kiev} (Ukrainian)
20 Jul 2008 Bishop Taras Senkiv, O.M.Bishop of Stryj (Ukrainian)
3 May 2008 Archbishop Petro Herkulan Malchuk, O.F.M.Bishop of Kyiv-Zhytomyr

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 12 Apr 2014